Jesteś w: Giełda

Książka jest obszernym kompendium wiedzy topowych inwestorów XX wieku. Pojawiają się w niej strategie oraz filozofia inwestowania, min. Petera Lyncha, Johna Neffa, Benjamina Grahama, Philipa Fischera oraz wszystkim znanego duetu Warrena Buffeta i Charlesa Mungera. 

Dlaczego akurat Inwestowanie w Wartość?

  • Książka jest napisana bardzo przejrzystym językiem. Może zostać przeczytana ze zrozumieniem przez każdego, jedyny problem który może napotkać człowiek nie ze świata finansów to podstawy rachunkowości. Biorąc pod uwagę jak wyglądają inne książki z tej dziedziny to jest to naprawdę niewielki problem. 
  • Wiedza zawarta w książce 'Inwestowanie w Wartość’ jest imponująco skondensowana, co jest jej niewątpliwym atutem. Autor napisał tę książkę wyśmienicie, mieszcząc historie licznych inwestorów w jednym tomie, nie tracąc przy tym na głębi i merytorycznej wartości treści. Książka wyróżnia się więc zarówno syntezą jak i umiejętnością zachowania istoty tematu, oferując czytelnikowi kompendium wiedzy o wielu inwestorach, bez zbędnego rozpraszania uwagi na mniej znaczące aspekty.
  • Warto wziąć pod uwagę doświadczenie autora jako profesora ekonomii na Uniwersytecie w Salford, które gwarantuje, że treści w książce są oparte na solidnych badaniach naukowych. Dodatkowo, Arnold, jako doświadczony biznesmen i inwestor, przekazuje praktyczne wskazówki, które mogą być stosowane w rzeczywistych sytuacjach inwestycyjnych. Jego książka jest doskonałym połączeniem teorii akademickiej z praktycznym podejściem do strategii inwestycyjnych, co czyni ją cennym źródłem wiedzy zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych inwestorów.

Zawartość książki

Książka stanowi fascynującą podróż przez świat filozofii inwestycyjnych, rozłożoną na 10 rozdziałów, podzielonych na dwie części. W pierwszej części, autor poświęca każdy rozdział na szczegółowe przedstawienie strategii inwestycyjnej jednego z wybitnych inwestorów. Przy czym, Charliemu i Warrenowi zostały poświęcone 2 wspólne rozdziały, tak samo jak Benjaminowi Grahamowi. Ta sekcja książki odkrywa unikalne podejścia każdego z inwestorów, oferując czytelnikowi szerokie spektrum perspektyw.

Druga część książki stanowi intelektualne podsumowanie, łącząc różnorodne strategie przedstawione we wcześniejszych rozdziałach. Arnold zręcznie tworzy spójną strategię inwestycyjną, która jest zarówno praktyczna, jak i uniwersalna. Co interesujące, mimo różnych perspektyw tych wybitnych inwestorów, w wielu kwestiach istnieje zaskakująca zgodność w ich podstawowych zasadach, oferując czytelnikom zjednoczone zrozumienie skutecznych strategii inwestycyjnych. 

Krótkie streszczenie pierwszej części rozdziałów

1.   Peter Lynch

Photo by Pat Greenhouse/Globe Staff Topic

W tym rozdziale  autor zwraca uwagę na unikatową przewagę, jaką posiadają inwestorzy indywidualni w porównaniu z inwestorami instytucjonalnymi. Lynch podkreśla, że brak ścisłych regulacji oraz presji związanej z krótkoterminowymi wynikami daje inwestorom indywidualnym większą elastyczność i swobodę w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Dodatkowo, mają oni możliwość inwestowania w mniejsze, często pomijane przez instytucje spółki, które mogą okazać się niezwykle niedowartościowane, a co za tym idzie, z potencjalnie większym potencjałem wzrostu. Lynch akcentuje, że to właśnie małe firmy często oferują największe możliwości wzrostu i, paradoksalnie, mogą opierać się  teorii rynku efektywnego i zdaniom iż wszystko jest wliczone w cenę.

W drugiej części rozdziału jest bardzo szczegółowo opisany sposób selekcji spółek, którym się kierował Peter Lynch. Wspomina on tam również o powszechnych zasadach, których powinniśmy się trzymać podczas inwestowania. Czyli na przykład nie sugerować się analizą techniczną czy inwestować tylko w popularne spółki

2.  John Neff

W tym rozdziale nacisk jest nałożony na spółki, które są lekceważone lub źle zrozumiane przez inwestorów. Dokładniej traktuje on o okazjach i pułapkach niskiego cena/zysk. Autor listuje cechy potrzebne zdaniem Neffa, aby skutecznie inwestować w spółki z niskimi wskaźnikami wyceny, gdyż tak, jak wspomniałem wyżej, może to być niedoceniona spółka, albo upadający biznes, a nawet przyszły bankrut. W rozdziale znajduję się obszerny instruktaż jak znajdować obiecujące spółki z niskimi wskaźnikami wyceny, na przykład warto zwracać uwagę na branże, o których panuje silne przekonanie, że są w złym stanie. Pisze też o tym kiedy sprzedawać i czego unikać.

 3 i 4. Benjamin Graham 

W 3 rozdziale autor napisał krótką biografie Grahama z naciskiem na wydarzenia, które ukształtowały go jako inwestora. Udaję mu się jednak wspomnieć o ogólnych zasadach, które przewijają się w każdym rozdziale w różnych wersjach, na przykład aby nie próbować przewidywać wahań kursu czy też nie kierować się analizą techniczną.

W następnej części ukazane są 3 strategie inwestowanie w wartość: 

Najprostsza z nich to inwestowanie w wartość aktywów obrotowych netto. Bardzo prosta metoda opierająca się na kupowaniu akcji o wyższej wartości aktywów obrotowych od wyceny spółki. Nie jest ona oczywiście w 100% skuteczna oraz wymaga dużej dywersyfikacji

Kolejne jest defensywne inwestowanie w wartość, które opiera się na doborze dużych liczących się firm, które są liderami swoich branży. Muszą się one również odznaczać kilkoma cechami, które zostały wymienione w książce.

Ostatnią metodą jest przedsiębiorcze inwestowanie w wartość. Jest ono podobne do, wyżej wymienionego defensywnego, acz odpadają kryteria wielkości spółek oraz nie trzeba się twardo trzymać wyznaczonych poziomów różnych wskaźników o których Graham pisał. Ważne też jest patrzenie w przyszłość i szukanie potencjału wzrostowego.

 5. Phillip Fisher

Ten inwestor głównie opierał swoje inwestycje na informacjach pozyskanych z otoczenia, czyli na opinii ekspertów branżowych oraz plotkach z wewnątrz organizacji. W tym celu umawiał się na ogromne ilości spotkań z różnymi ludźmi i wyciągał z nich informacje o tym co się dzieję w branżach i firmach. Dzięki takiej taktyce mógł kupować obiecujące spółki dużo wcześniej przed instytucjami i inwestorami indywidualnymi. Bardzo ważna też dla niego była atmosfera w firmie oraz uczciwy i kompetentny zarząd.

6 i 7. Warren Buffet i Charlie Munger

W 6 rozdziale tak jak w 3 i 4 napisana jest krótka biografia Warrena Buffeta. Tłumaczy ona jak jego perspektywa zmieniała się na przestrzeni lat oraz zwraca uwagę na wielki wpływ, który wywarł na niego Benjamin Graham. Wspomniano również krótko o tym jak Charles i Warren się poznali oraz jak Munger wykształcił swoją filozofie inwestycyjną.

Następnie napisane jest czego unikają, chociażby, tak jak wszyscy inni wcześniej wymienieni inwestorzy, prognoz ekonomicznych. Podążania za tłumem, niecierpliwości czy też nadmiernej dywersyfikacji. Arnold też pisze o sposobie doboru przez nich spółek, który jest podobny do sposobu Grahama. Dokładniej przedsiębiorczego inwestowania w wartość.

Podsumowanie

Książka 'Inwestowanie w Wartość’ stanowi zwięzły, ale wnikliwy przegląd strategii najbardziej wpływowych inwestorów XX wieku. Autor efektywnie łączy teorię inwestycji z praktycznymi wskazówkami, tworząc przystępne kompendium dla szerokiego spektrum czytelników. Podkreślając różnorodność metod, od indywidualnych strategii do zasad wspólnych dla wszystkich badanych inwestorów, książka oferuje uniwersalne spojrzenie na skuteczne inwestowanie, co czyni ją cennym źródłem wiedzy zarówno dla nowicjuszy, jak i doświadczonych inwestorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *